loading
کج خلقی کودکان

کج خلقی در کودکان

کج خلقی در کودکان چیست؟

یکی از مسائل مرتبط با روانشناسی کودک مربوط به خلق و خوی کودکان است.

کج خلقی کودکان انواع و اقسام مختلفی دارد. کج خلقی کودکان شامل فوران‌های رفتاری و احساسی مانند خشم، عصبانیت و بی‌قراری می‌شود.

حتما بار‌ها و بار‌ها با چنین رفتار‌هایی در کودکان از قبیل گریه کردن، جیغ زدن، سفت کردن عضلات و اندام‌‌های بدن، پرت کردن و کوبیدن بدن به اطراف مواجه شده‌اید.

نکته مهم:

در بعضی مواقع، کودکان نفس خود را حبس یا حتی استفراغ می‌کنند، وسایل را می‌شکنند و رفتار‌های تهاجمی و به شدت پرخاشگرانه دارند.

دلایل کج خلقی کودکان

کج‌خلقی بیشتر در کودکان یک تا سه سال رایج است؛ زیرا مهارت‌های اجتماعی و عاطفی کودک در این سن توسعه پیدا می‌کند.

کودکان برای بیان احساس خود، نمی‌توانند از کلمات استفاده کنندهمچنین آنها خواهان استقلال هستند، اما از جدا شدن از والدین خود می‌ترسند.

نکته مهم:

کج‌خلقی یکی از راه‌هایی است که کودکان از طریق آن می‌توانند احساسات خود را بیان کنند یا اتفاقات پیرامون خود را درک کنند.

موارد تشدید بدخلقی در کودکان

1-خلق و خو؛ یکی از عواملی است که موجب واکنش سریع و شدید کودکان نسبت به مسائل ناراحت‌کننده می‌شود. در کودکان زودرنج، کج‌خلقی بیشتر مشاهده شده است.

2-خستگی، گرسنگی واضطراب باعث می‌شود که کودکان نتوانند رفتار و احساسات خود را به درستی مدیریت کنند. این اضطراب ممکن است ناشی از تاثیر یک اتفاق یا حادثه طبیعی یا غیرطبیعی بزرگ باشد.

3-قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که کودک نمی‌تواند با آن کنار بیاید. برای مثال یک کودک نوپا زمانی که کودک بزرگتری، اسباب بازی‌اش را از او دور می‌کند، ممکن است دچار ناراحتی و بی‌قراری شود

4-فوران احساسات نیرومندی مانند خشم، نگرانی، شرم و ترس ممکن است برای کودکان قابل درک و تحمل نباشد.

چگونه به کودک بدخلق خود کمک کنیم؟

1-آرامش خود را حفظ کنید یا تلاش کنید که خونسرد باشید.

عصابنیت شما، اوضاع را در رابطه با خود و فرزندتان بدتر می‌کنداگر لازم است که صحبت کنید، لحن و تن صدای خود را پایین بیاورید و رفتار و واکنش ملایم‌تری داشته باشید

2-احساسات کودک را تایید کنید.

مثلا به او بگویید: این خیلی ناراحت‌کننده است که بستنی شما از قیف بیرون می‌ریزد؛ این طور نیست؟ این نحوه برخورد باعث می‌شود که کودک احساساتش را کنترل کند یا راه جایگزینی برای این موقعیت پیدا کند

3- بیشتر به کودک محبت کنید.

سعی کنید به فرزندتان نزدیک شوید تا حضور شما را احساس کنداما سعی نکنید دلیلی برای ناراحتی او پیدا کنیدخیلی دیر شده، زیرا کج خلقی او شروع شده است.

 

 

آخرین اخبارمطالب خواندنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *